Endoskopi nedir?

Bir ucuna bağlanmış kamera ve ışık sistemini kullanarak içinde dizili mercekler ya da cam lifleri aracılığı ile diğer ucun görülebilmesi işlemidir. Bir bakıma parmağınızın ucundaki gözünüz gibidir. Ameliyatlar ya bu tüpün içinden sokulan cihazlar ile ya da bu tüp ile birlikte sokulan cihazlar ile yapılır.

                                        

Tümör çıkartılması, hidrosefalide su yollarının açılması, sinir sıkışmalarının açılması ve fıtıklarda fıtığın temizlenmesi endoskopik yöntemle başarı ile yapılmaktadır.Uygun hastalarda ulaşması daha zor yerlere daha iyi görüntü kalitesi ile ulaşılabilmesi ve daha büyük kesiler gerektirmemesi nedeniyle oldukça faydalı bir yöntemdir. Hastalara ameliyat sonrası daha fazla konfor ve daha kısa hastane kalış süreleri sağlar.  Bu işlem için endoskop denilen bir cihaz, kemara ve ışık sistemi, bu işleme uygun özel ameliyat aletleri ve bazen de navigasyon cihazları gibi yardımcı aletler kullanılmaktadır.

                                                      


Bu sayfalara konulan bilgiler daha kolay anlaşılabilmesi amacı ile basitleştirilmiş kısıtlı bilgilerdir. Detaylı sorularınız  için mutlaka uzmanınız ile görüşünüz.