Endoskopik hipofiz tümörü ameliyatı nasıl yapılır?

Hipofiz adenomlarına yaklaşım sıklıkla burundan olmaktadır. Bu amaçla tek yada her iki burun deliği kullanılır. Burun içerisinde konka denilen hava türbünlerinin yanı ve üzerinden sfenoid sinüs denilen bir hava boşluğuna ulaşılır. Hipofiz bezi bu boşluğun arka yüzünden yukarıya doğru yerleşmiş kemik yuva olan sella tursikada bulunur.
Yöntem hem mikroskopik olarak hem de endoskopik olarak yapılabilir. Endoskopi daha geniş ve yakın görüş alanı sağlaması açısından daha avantajlıdır.
Bu amaçla önce burun içerisinde geçiş yolu açılır, bazen burun içindeki eğrilikler ya da konkalardaki büyümeler bu geçişi zorlaştırabilir. Ekibimizde bulunan Kulak Burun Boğaz uzmanları ameliyatın bu safhasında bu geçiş ile ilgili gereken işlemleri yapar. Hastalar aynı zamanda bu tip sorunlardan da kurtulmuş olur.
İkinci aşamada sfenoid sinüs kemik hava boşluğu açılır. Bu boşluğun içerisinde yanlarda intternal karotis arter ve yukarı yanlarda görme sinirlerine ait kabartılar rahatlıkla görülebilir. Bu görüş önemli yapıların korunmasını sağlar.
Daha sonra sinüsün arka üst duvarına doğru bombeleşmiş hipofiz bezinin bulunduğu, bazen tümör tarafından daha da büyütülen sella tursikaya ulaşılır. Üzerini kaplayan kemik ve zar temizlenir.
Bu işlemin ardından tümör dokusu görülebilir hale gelir.  Tümör dokusu küret denilen kazıyıcılar, forseps denilen tutucular ve aspiratör denilen emiciler aracılığı ile temizlenir. Bu işlem sürekli, endoskop denilen cihazın ışığı ve görüntüsü altında yapılır. Tümörün çıkarılma işlemi ardından her iki yan duvar ve üst duvar daha açılı endoskop ile (30, 45 derece) araştırılır, kalan tümör dokusu olup olmadığına bakılır.
Ardından açılmış olan açıklıklar yağ dokusu, kemik ya da kıkırdak dokusu ile tamir edilir. Buruna gerekli olduğunda tamponlar konularak ameliyata son verilir. tnts


Bu sayfalara konulan bilgiler daha kolay anlaşılabilmesi amacı ile basitleştirilmiş kısıtlı bilgilerdir. Detaylı sorularınız  için mutlaka uzmanınız ile görüşünüz.