Endoskopik kafa kaidesi tümörü ameliyatı nasıl yapılır?


  

Kafa kaidesi olarak tanımlanan bölge kafatasının alt tarafıdır. Buraya ait ya da buraya komşu beyin z arı, beyin dokusu tümörleri Kafa Kaidesi Tümörleri olarak adlandırılır.
Genelde bu bölgelere kafatasının üst kısmından çok karmaşık ve zor açıklıklar (kraniyotomi) yapılarak ulaşılabilir.
Son zamanlarda kullanılmaya başlanan endoskopik yöntemler ise bu bölgelere alt kısımdan ya da yan alt kısımlardan çok daha küçük açıklıklar oluşturularak ulaşılabilmesini sağlamıştır. Bu yöntemde yanından geçilmesi gereken beyin dokusu olmadığından beyine ait problem oluşma riski çok daha azalmıştır. Buradaki önemli yapılar kafatası alt yüzünden çıkan ve çevreye dağılan sinirlerdir. Ayrıca tümörün tam karşıdan görülmesi, daha uygun aydınlatma ve görüntü ameliyatı mümkün kılmıştır. 
Bazen ameliyat sırasında önemli yapıların görülmesi ve yerlerinin bilinebilmesi amacıyla Navigasyon cihazları da kullanılır. Daha kısa hastane kalış süreleri ve ameliyat sonrası hastalara sağlanan konfor bu yönetmi tercih edilir hale getirmiştir. Bazı ameliyatlarda dışarıdan görülür kesi bulunmaz, bazılarında ise kaş içerisinde yada saçlı deride gizlenebilen çok küçük kesiler ile ameliyatı yapmak mümkün olabilir.

    

Endoskopik Kafa Kaidesi Ekibi

Prof.Dr. Ağahan Ünlü
Prof. Dr. Babür Küçük
Doç Dr. Cem Meço


Bu sayfalara konulan bilgiler daha kolay anlaşılabilmesi amacı ile basitleştirilmiş kısıtlı bilgilerdir. Detaylı sorularınız  için mutlaka uzmanınız ile görüşünüz.